o měsíčním dřevě

Již naši předci znali výhody dřeva, pokáceného ve správnou dobu. A to podle měsíční fáze. Současnost neumožňuje z ekonomických důvodů dávat do našich domovů dřevo, které je stále živé a zdravé.

Škodící chemie

Chemický průmysl umožnil slepení řeziva, které je těženo kdykoliv po celý rok a to i v době vegetačního období, kdy je strom plný mízy a živin. Následně za použití různých "ošetřovacích" prostředků a ve spojení s lepením, lakováním a barvením, nám jsou podsunuty skříně, židle, stoly, schodiště, podlahy a obklady plné jedů a prašných škodlivin, které dostáváme do svého těla. Po ukončení životnosti toho, co bylo dříve dřevem, zbyde jen odpad. Ten se dá jen odložit na skládku, potože i k tomu nejpraktičtějšímu použití, a to zatopení, je naprosto nevhodný. Dřevo, vytěžené ve vhodnou dobu, již nám pomůže určit měsíc, žádnou chemii nepotřebuje.

Vhodné vytěžení

Píši zde o lunárním dřevě, které na rámové pile rozřežu na rozměry dle požadavku a následně nechám přírozeně vysušit a odpočinout tak, aby bylo vzduchosuché. Řezivo pak lépe odolává škůdcům, houbám a plísním, má větší hustotu a je rozměrově stabilnější, vykazující jedinečné truhlářské a stavebně statické vlastnosti. Těžím jen v době okolo zimního novoluní, spíše před tzv. odzemím, během prosince, ledna a února. Je třeba splnit dvě základní podmínky. Těžit pouze v zimních měsících a cca v týdnu před odzemím. Termín novoluní se v zimě téměř shoduje s termínem odzemí. Vzdálenost měsíce je ale podstatnější než novoluní.

Rozřezání a sušení

Následně na jaře dřevo rozřežu na různé toušťky a potom pouze přírozeným způsobem pomalu vysouším, v roky vyzkoušených optimálních podmínkách za pomoci teplovzdušných proudů (fénů) nad mělnickými vinicemi, v nižší nadmořské výšce tak, aby bylo řezivo podruhé odpočaté a pouze přírodně se vysušila vlhkost vázaná. Volejte, dřevo je stále nějaké volné a zajistěte si živý materiál, dřevo, které nikdy nepotřebuje štětku. Impregnačními a tzv. ošetřujícími prostředky, pouze do materiálu dostaneme zdraví škodící chemii, kterou pak akorát doma vdechují naše děti z nábytkového dřeva, které bylo vytěženo ve špatnou dobu.

ověřená skutečnost

Pokud je strom pokácen ve vhodnou dobu, tedy v zimních měsících, byl na následné použití člověkem nejlépe připraven. Jeho dřevo bude po mnoho let vonět a hřát, nikoliv do ovzduší v obydlí vypouštět dodatečně napuštěné impregnační prostředky, ve formě prachových částic.

Jak vybírám stromy

Chce tomu dát čas

Měsíční dřevo se nevyrábí dopředu a neleží někde na skladě. Je třeba o něm přemýšlet předem a nechat ho několik let vysychat a hlavně odpočívat.

Kdo si trochu počká a nechá dřevo odpočinout, získá kvalitní materiál, který se mu odvděčí tím, že bude trvanlivější a nebude vyžadovat opakovanou úpravu nátěrem. Měsíční dřevo broukům nechutná, proto ho není nutné nijak chemicky chránit proti škůdcům. Pro svou nehořlavost se měsíční dřevo používalo i pro stavbu komínů. Před novoluním, když měsíc ubývá, tak se dřevo ve stromě stahuje. Zhoustnutím ustoupí z bělové části dřeva míza. Od kořenů do koruny tak nemůže proudit voda. V kulatině tak po vytěžení je minimální množství volné vlhkosti a při vysoušení nedochází k deformacím.

získání kvalitního materiálu

Šindele z tohoto dřeva vydrží několikanásobně déle než ty, vyrobené ze stejného druhu dřeviny, ale vytěžené v jinou, špatnou dobu. Měsíční dřevo nepraská a nemění rozměry. Dřevo pokácené v době ubývajícího měsíce má vyšší hustotu jádrového dřeva. Při vysychání se zbavuje většího množství vody než je běžné, přičemž rozměry řeziva zůstávají beze změny. Pokácení stromu korunou ze svahu, nemá v naší nadmořské výšce žádný vliv. Stejně jako mají jednotlivé fáze měsíce vliv na příliv a odliv, na metabolismus člověka, tak mají vliv i na pohyb vody ve stromech.

ponechání dřeva v lese

Zimní těžba dle fáze měsíce je pro výslednou kvalitu dřeva zásadní. V tuto dobu jsou ideální podmínky pro vytěžení dřeva, aby nám poskytlo ze sebe jen to nejlepší pro opracování a následné užívání v našem obydlí v jeho další životní fázi. Kulatinu osobně vybírám, ve správnou dobu vytěžím, dle Vašeho zadání pořežu a pouze přírozeně vysuším v podmínkách, kde to tak dělám už 19 let. Ozvěte se i po zimě, něco bude nebo se domluvíme na příště. ​Zimní novoluní jsou přeci každý rok. Jmenuji se Jiří Cvrček, tel.: 792 234 584 a jsem také na na emailu: info@mesicnidrevo.cz.

nutnost zimní těžby

výrobky z měsíčního dřeva

Podlahu, schodiště, židli, stůl, skříň, prostě cokoliv si necháte truhlářem vyrobit z lunárního dřeva, vše zůstane sloužit i našim potomkům.

spolupracující truhlářské firmy

Pro názornost je zde uvedeno několik odkazů na živnostníky a firmy, kterým není lhostejné, kdy bylo zpracovávané dřevo vytěženo.

při sušení se specializujeme na kokořínský modřín

Zmodřínu.CZ