popis lunárního dřeva

Tyto stránky jsou o měsíčním dřevě a o tom, proč je dobré myslet s dostatečným předstihem na pořízení lunárního dřeva, než se pustíte do svých projektů

Pořízení měsíčního dřeva

Základem je pořizovat si nábytek, podlahu, obklady a třeba i schodiště pouze ze dřeva masivního. Lepené a jinak chemicky ošetřené dřevo se stává zdraví škodlivým odpadem. K tomu je třeba přibrat dřevo, které vyschlo přirozeným způsobem po dobu několika let. Proto si tzv. odpočalo a následně se lépe zpracovává. Úplným základem je takové dřevo vytěžit ve vhodnou dobu. Takovou dobou je zimní měsíc, kdy stromy odpočívají, nejsou plné volné vlhkosti, aby pak nechutnalo škůdcům, houbám a plísním. V zimě takovou nejvhodnější dobu určuje fáze měsíce. Jeho gravitace je slabší při odzemí, zhruba okolo novoluní, ale to platí pouze v zimě. Dřevo pokácené v tuto specifickou dobu, v zimě a při odzemí, je tak připraveno k přirozenému vysušení v nižší nadmořské výšce.

Proč píši tento web

Truhláři nebo moji zákazníci, kteří si u mě nechávají po léta vysoušet řezivo (pouze přirozeně, sušárnu nevlastním) se mě v poslední době stále více ptají na tzv. lunární dřevo. Rozhodl jsem se vytvářet postupně tento web, protože má vysvětlení jsou stejná, ale ne vždy si na vše vzpomenu. Proto by zde mělo být vše o měsičním dřevě, o mých zkušenostech s ním a také o tom kolik by vás stálo času a peněz, pokud se rozhodnete si ho pořídit. Předmětem těchto stránek není vás nějakou obchodní taktikou nutit pořídit si měsíční dřevo. Proto ceny za jeden metr kubický nenajdete na úvodní straně, ale schované v článku " kolik stojí měsíční dřevo", odkaz "cena". Hlavním obsahem jsou jen informace, které se mi podařilo za těch 19 let na Vehlovicích zjistit nebo přečíst v odborné literatuře.

Existuje vůbec měsíční dřevo?

Něco jako měsíční nebo lunární dřevo není nikde definováno. Nejedná se o normovaný pojem, který by byl někde jasně definován. Jde o pojmenování stavebního a truhlářského materiálu podle našich předků, které by mělo mít vzhledem k době, kdy je vytěženo, nejnižší možnou relativní vlhkost. Ta je podstatné pro pohled na takto vytěžené dřevo. Vzhelem k nižší počáteční relativní vlkosti, dosáhneme kvalitnějšího přirozeného vysušení, protože zde vzhledem k odbourání podmínek vhodných pro šíření různých škůdců, plísní a hub, není nutné spěchat s pořezem, odkorněním a co hlavně, dřevo je pak pevnější, hustější a trvanlivější. To je má letitá zkušenost potvrzená spolupracujícími truhláři. Jenže podstatné jsou důkazy a já se nevěřícím nedivím, protože se nelze opřít o nějaký nezávislý průzkum.

ověřená skutečnost

Pokud je strom pokácen ve vhodnou dobu, tedy v zimních měsících, byl na následné použití člověkem nejlépe připraven. Jeho dřevo bude po mnoho let vonět a hřát, nikoliv do ovzduší v obydlí vypouštět dodatečně napuštěné impregnační prostředky, ve formě prachových částic.

Jak vybírám stromy

Kdy je vhodná doba

Protože vhodný čas pro pokácení toho nejlepšího dřeva určuje luna, říká se mu měsíční dřevo a o tomto dokonalém materiálu je tato webová stránka.

Proto jsem byl nadšen, když jsem v březnu navštívil vědecké centrum v Telči, které se právě seriozní expertízou začalo zabývat. Během tohoto roku se budu snažit uveřejňovat v této sekci informace o tom, co je cílem tohoto výzkumu a jak začal probíhat. Výsledek nelze očekávat rychle. Jde o záležitost na pět let. Výsledkem ale bude konečně expertíza, o kterou se bude dát opřít a sdělí nám, zda jde o chiméru nebo o perfektní poznatek našich předků. Na okraj chci podotknout, že jsou v Telči zcela účelně vynaloženy peníze od státu a i od EU. Zde není na místě uzavřít, že se zase někdo napakoval, jak je u obyvatelstva ČR obvyklé.

průzkum probíhá

Nabízím dřevo - řezivo, které na rámové pile rozřežu na rozměry dle Vašeho požadavku a následně nechám přírodně vysušit a odpočinout tak, aby bylo vzduchosuché. Získáte tak řezivo (dub, buk, smrk, borovici, modřín), které odolává škůdcům, houbám a plísním, má větší hustotu a je rozměrově stabilnější, vykazující jedinečné truhlářské a stavebně statické vlastnosti. Těžím v zimním novoluní. Korunou ze svahu si dřevo poprvé odpočine a uvolní zbytkovou volnou vlhkost. Následně na jaře dřevo rozřežu na požadovanou tloušťku a zbavené kůry budu pouze přírodně pomalu vysoušet a po půl roce překlápět.

co tedy nabízíme

V roky vyzkoušených optimálních podmínkách za pomoci teplovzdušných proudů (fénů) nad mělnickými vinicemi, v nižší nadmořské výšce tak, aby bylo řezivo podruhé odpočaté a pouze přirozeně se vysušila vlhkost vázaná. Kdo si trochu počká a nechá dřevo odpočinout, získá kvalitní materiál, který se mu odvděčí tím, že bude trvanlivější a nebude vyžadovat opakovanou úpravu nátěrem. Měsíční dřevo broukům nechutná, proto ho není nutné nijak chemicky chránit proti škůdcům. Pro svou nehořlavost se měsíční dřevo používalo i pro stavbu komínů. Šlo pravděpodobně ale pouze o horní část průduchu, kdy je kouř již chladnější.

suší se několik let

Jak to funguje

Před novoluním, když měsíc ubývá, tak se dřevo ve stromě stahuje. Zhoustnutím ustoupí z bělové části dřeva míza. Od kořenů do koruny tak nemůže proudit voda. V kulatině tak po vytěžení je minimální množství volné vlhkosti. Šindele z tohoto dřeva vydrží několikanásobně déle než ty, vyrobené ze stejného druhu dřeviny, ale vytěžené ve špatnou dobu. Měsíční dřevo nepraská a nemění rozměry. Dřevo pokácené v době ubývajícího měsíce má vyšší hustotu jádrového dřeva. Při vysychání se zbavuje většího množství vody než je běžné, přičemž rozměry řeziva zůstávají beze změny. Tomu pomáhá i pokácení stromu korunou ze svahu a ponechání větví, které zužitkují zbytkovou vodu v kmeni. Stejně jako mají jednotlivé fáze měsíce vliv na příliv a odliv, na metabolismus člověka, tak mají vliv i na pohyb vody ve stromech. Zimní těžba dle fáze měsíce je pro výslednou kvalitu dřeva zásadní. V tuto dobu jsou ideální podmínky pro vytěžení dřeva, aby nám poskytlo ze sebe jen to nejlepší pro opracování a následné užívání v našem obydlí, v jeho další životní fázi.

spolupracující truhlářské firmy

Pro názornost je zde uvedeno několik odkazů na živnostníky a firmy, kterým není lhostejné, kdy bylo zpracovávané dřevo vytěženo.

při sušení se specializujeme na kokořínský modřín

Zmodřínu.CZ