není to vůbec o ceně

Při rozhodování, zda si pořídit dřevo lunární, není limitujícím faktorem jeho cena, ale čas, po který se musí ponechat vysoušet na předem určený účel

Cena měsíčního dřeva

Pokud máte zájem, zajistit si v předstihu měsíční dřevo, například než dostavíte svůj nový dům, aby zatím v klidu vysychalo a pak bylo připraveno přesně ve chvíli, kdy budete nechávat vyhotovovat například Váš nábytek, podlahu nebo obklad, tak pro Vás jsou určeny následující řádky. Tyto stránky nejsou postupně vytvářeny z důvodu získání zakázek, ale jsou na mě adresovány dotazy, ohledně ceny měsíční masivního dřeva, které pouze přirozeným způsobem vysouším nad mělnickými vinicemi. Proto jsem na tento web schoval i pojednání o tom, za co se dá získat dřevo, vytěžené ve správnou dobu.

Nejdříve kulatina

Cena potřebné kulatiny je i 15.000 Kč za 1 m3 bez DPH. Vzhledem k většímu objemu nákupu potřebné kulatiny je nasmlouvána cena nižší. Proto Vám mohu i menší množství řeziva přírozeně vysušit za přijatelnější celkovou cenu, která je navíc rozdělena do dvou stejných úhrad za potřebný materiál. Na počátku se hradí pouze náklady potřebné na pořízení kulatiny, rozřezání a vyskládání řeziva do sušících hrání. Dřevo je tedy v lese vybráno, označeno, pokáceno, změřeno a převezeno na pilu. Tam je rozhodnuto, zda bude rozřezáno na rámovém katru nebo pásové pile. Pak je vyskládáno na proklady.

Následně vysušení

Tím budete mít jistotu, že pro Vás již blokované řezivo bude už jen přírodně vysychat v místě, kde mám za 18 let vyzkoušeny ty nejoptimálnější podmínky, a to nad mělnickými vinicemi, kde nám pomáhají hlavně od Labe vanoucí teplé vzdušné proudy, které skrz hráň vanou potřebnou rychlostí. Ta je v případě silnějších proudů vzduchu ze západu chráněna přírodní zábranou, vysázeným ovocným sadem, který sráží větší rychlost a nedochází tak k podsoušení. Poškození dřeva rychlým podsušením okrajových částí je nevratný stav, který některé části dřeva navždy vyřadí z dalšího možného truhlářského opracování.

ověřená skutečnost

Pokud je strom pokácen ve vhodnou dobu, tedy v zimních měsících, byl na následné použití člověkem nejlépe připraven. Jeho dřevo bude po mnoho let vonět a hřát, nikoliv do ovzduší v obydlí vypouštět dodatečně napuštěné impregnační prostředky, ve formě prachových částic.

Jak vybírám stromy

Kdy objednat měsíční dřevo.

Vše souvisí s dobou, po kterou bude řezivo v hráni sušeno. Optimální pomůcka je každý centimetr od středu prkna nebo fošny nechat vysoušet jeden rok. Prkna o tloušťce 2 cm jsou odpočatá a vysušená za rok. Prkna tří a čtyř centimetrová za roky dva. A pěti centimetrové fošny potřebují tři roky.

Dřevní hmota je kácena ve dny před zimním novoluním, ale vzhledem ke svým vlastnostem, kdy jí nic dřevokazného nenapadá, může zůstat v lese ležet i tři měsíce. Proto, pokud se rozhodnete vybrat si a zakoupit měsíční dřevo po zimě, nic se neděje, protože k pořezu na katru dochází až v jarních měsících. Od podzimu do konce jara je tedy dost času spolu mluvit a to buď o přípravě dřeva z příští zimní sezóny nebo o dřevě, které je na jaře ještě v lese. Není kam spěchat.

na vše je dost času

Druhá půlka kupní ceny je Vámi hrazena až po skončení přírodního vysoušení, což je třeba za jeden, dva nebo tři roky a Vy tak po celou dobu výstavby nového domu máte již jistotu, že nebudete muset jako většina shánět kvalitní dřevo až v době, kdy přijde čas zařizovat interiér, což je pozdě. Není měsíce, aby mi některý stavebník nezavolal, že má zájem o mé dřevo a je následně podiven, že jeho dřevinu, v jím požadované kvalitě a zrovna v takovém potřebném rozměru nemám.

kdy se doplácí

Například na celkovou investici 50 tisíc Kč připadá cca 1,6 m3 sušeného truhlářského dubového řeziva
a poloviční zálohou máte jistotu budoucí dispozici s kvalitním truhlářským materiálem. Z takového množství vyhotovíte například 41 m2 podlahy o tloušťce 4 cm nebo 55 m2 podlahy o tloušťce 3 cm. Ptejte se na cokoliv, pokud budu vědět, tak odpovím. Upřednostňuji osobní povídání o lunárním dřevě. Každý zákazník má specifické požadavky.

příklad

Tak ty ceny (bez DPH)

Vše zastřešujeme pouze smluvně, peníze inkasujeme pouze na bankovní účet a vše účtujeme POUZE s připočtením DPH. Proto se na nás prosím vůbec neobracejet s dotazem: " Zda by to šlo bez papíru".

ceny jsou orientační

Podle požadovaného množství a kvality dřeviny se dá smlouvat.

při sušení se specializujeme na kokořínský modřín

Zmodřínu.CZ