Druhým pravidlem je vybírat pouze jedince, kteří zvládli vyrovnat svou přirozenou levotočivost.
Vybírané dřevo musí být bez zjevných známek poškození dřevokazným hmyzem, houbami nebo plísní. A zde se dostáváme k samotné podstatě zásadní nutné okolnosti. Dřevo musí být pokáceno v zimě.
Pak by mi dále popisovaná skutečnost vyrovnané levotočivosti byla k ničemu. V zimním období je obsah cukrů a škrobů u mízy bělové části dřeva nižší. Tyto dvě látky (cukr a škrob) potřebuje strom ke skládání a vytváření nových buněk dřeva. Jenže jde i o potravu pro dřevozbarvující a dřevokazné houby, plísně, a i jiné organizmy, které ve dřevě nechceme. Kůrovec je v zimním období naprosto nečinný.
Pokud mi strom projde touhle další zkoušou mohu přistoupit ke zjištění, jak strom vlastně celou dobu rostl, tedy jaká je jeho točivost vláken. Kolem podélné pomyslné středové osy kmene se lze točit doprava nebo doleva.
Když je stromek malý tak se zřejmě vlivem gravitace začne automaticky v drtivém počtu případů otáčet doleva. Kam se otáčí vodní vír, když vytáhnete špunt ve vaně? V průběhu jeho dospívání může pokračovat v přirozené levotočivosti, může to srovnat a netočit se nikam nebo také otočí zcela směr a začne se točit doprava.